Wyobraź sobie, że zapraszasz znajomych w piątkowy wieczór do siebie na kolację. Całkiem naturalne jest, że kilka godzin przed spotkaniem idziesz zrobić zakupy, aby przygotować coś dobrego do jedzenia. Już przemyślałeś co będziecie jeść, więc do sklepu idziesz z wcześniej przygotowaną listą produktów.
Zakupy zrobione, co dalej…… teraz czas coś ugotować. Sięgasz po przepis, który wcześniej gdzieś wypatrzyłeś i zaczynasz gotować. Po kolei idziesz po liście rzeczy do zrobienia, zgodnie z tym, co jest napisane w przepisie. Nie chcesz przecież, aby serwowane danie okazało się niewypałem, prawda ? Po jakimś czasie danie już wyśmienicie pachnie i smakuje. Przychodzą goście i zaczynacie jeść. Każdy chwali twoją kolację, Genialne jedzenie, miła atmosfera – jednym słowem, kolacja się udała.
POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI
Zapisz się na naszą listę mailową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.
Pewnie pomyślisz…….Zaraz zaraz czy ja jestem na pewno na blogu o BIM ? O co chodzi z tą historią ? Spokojnie zostań ze mną 🙂
Otóż zauważ, jak często posługujemy się w życiu listami, które pomagają nam w przeprowadzeniu różnego rodzaju projektów. W tym prozaicznym przypadku projektem była kolacja, a nasze listy pomogły nam wybrać odpowiednie produkty oraz w poprawny sposób przygotować jedzenie.
W BIM Koordynacji jak w życiu codziennym również posługujemy się listami kontrolnymi. (z angielskiego “checklist”). Mają one kilka zastosowań, ale przede wszystkim pomagają okiełznać informacyjny chaos i strukturyzują proces koordynacji projektu. W tym wpisie opowiem, jak to wygląda od środka. Zaczynamy.
Praca BIM Koordynatora, a listy kontrolne (checklisty)
W poprawnie wdrażanym projekcie BIM rolą zamawiającego jest dokładne określenie wymagań co do zawartości modeli BIM na odpowiednich etapach realizacji przedsięwzięcia. Wymagania te są dokładnie analizowane przez zespół projektowo-wykonawczy i na ich podstawie tworzony jest BEP (więcej o BEP tutaj).
Dokument ten jest mapą i jednocześnie podręcznikiem opisującym, w jaki sposób BIM zostanie wdrożony do projektu, tak aby zrealizować cele wyznaczone przez klienta. BIM Koordynator jako jedna z osób odpowiedzialnych za tworzenie tego podręcznika ma za zadanie czuwać nad poprawną implementacją założeń BEP i kontrolować jakość tworzonej dokumentacji.
Listy kontrolne dla BIM Koordynatora są niczym innym jak narzędziem, dzięki któremu jest on w stanie standaryzować przeprowadzanie powtarzalnych czynności i weryfikować zawartość modeli BIM, na konkretnym etapie rozwoju projektu. W zależności od rodzaju inwestycji, takich list może być kilka, kilkanaście lub tylko jedna.
Przejdźmy do praktycznego przykładu, w którym pokażę, kiedy warto zastosować taką listę.
To kiedy stosować listy kontrolne?
Zastosowanie list kontrolnych przedstawimy, posługując się uproszczonym procesem koordynacyjnym, który można zaobserwować na wielu projektach, a wygląda on następująco:
Najpierw zaczynamy od Modelowania 3D – W tym kroku, każda z branż tworzy swój model geometryczny 3D, a następnie wzbogaca go o potrzebne informacje. Gdy dochodzimy do momentu zaawansowania modeli, w którym należy wykonać wewnętrzną koordynację branżową, z pomocą przychodzi lista kontrolna.
Zanim modele zostaną wysłane do BIM Koordynatora, branżyści przeprowadzają swoją koordynację, aby upewnić się, czy model jest wolny od kolizji wewnętrznych, nie ma duplikujących się obiektów, czy jest poprawnie zlokalizowany, czy informacje w nim zawarte są zgodne z wytycznymi BEP, czy mapownie atrybytów przebiegło poprawnie, czy nazewnicwo obiektów jest ok, itd. Jednym słowem jest tego trochę.
Dobrą praktyką więc jest stworzenie listy kontrolnej dla branżystów. Zanim wyślą model dalej, każda z branż przechodzi po kolei, punkt po punkcie i weryfikuje jakość wysyłki. Lista ta przeważnie przygotowywana jest przez BIM Koordynatora, który zna dokładnie wymagania modelu.
Spójrzmy, jak może wyglądać taka lista:
Przykład branżowej listy kontrolnej:
Jak widzimy, na górze listy warto zamieścić podstawowe informacje projektowe takie jak: nazwa projektu, nazwa modelu, obszar którego dotyczy dana checklista, itp.
Poniżej tych informacji znajduje się lista z punktami do sprawdzenia. Pamiętajmy, każdy projekt ma inne wymagania BIM dlatego lista musimy być przygotowana pod te wymogi. Nie warto jej bezmyślnie kopiować z innych projektów.
Na liscie często można znaleźć takie punkty jak:
- Czy model ma odpowiednią nazwę ?
- Czy model jest odpowiednio usytuowany wzdlędem koordynatów proejektu ?
- Czy odpowiednie parametry modelu są wypełnione ?
- Czy występują duplikujące się obiekty w model ?
Po prawej stronie listy warto dodać dwie kolumny. W jednej zaznaczamy czy dany punkt spełnia wymagania, a w drugiej dodajemy ewentualny komentarz z opiesem stanu faktycznego.
Na końcu listy zalecam dodać miejsce na podpis osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie sprawdzenia. To do niej BIM Koordynator będzie się zwracał w razie potrzeby wyjaśnienia niejasności.
Koordynacja wielobranżowa i lista kontrolna BIM Koordynatora
Powróćmy do naszego schematu procesu koordynacji. Jesteśmy już po etapie sprawdzenia branżowego.
Ten rodzaj koordynacji zazwyczaj przeprowadzany jest już przez BIM Koordynatora, który wcześniej otrzymał branżowe modele i połączył je w jeden w programie koordynacyjny (wiecej o koordynacji wielobranżowej znajdziesz tutaj). BIM Koordynator otrzymuje wraz z modelami wypełnione przez branżystów checklisty i analizuje je. Czyta komentarze oraz sprawdza, co z checklisty branżowej zostało wykonane, a co nie. Dzięki temu może dostosować odpowiednio zakres koordynacji.
Przykładowo: Koordynator otrzymuje listę kontrolną od branży klimatyzacyjnej, w której informują go, że nie zdążyli poprawić modelu i jest wiele kolizji z branżą wodociągową. Czy jest sens w takim razie, aby koordynator robił sprawdzenie kolizji, pomiędzy klimatyzacją a modelem instalacji wodociągowej skoro wie, że model nie jest jeszcze na to gotowy? No nie. Dzięki liście zmienia zakres koordynacji i pomija wymieniony punkt.
Lista kontrolna BIM koordynatora może mieć charakter bardziej ogólny i dotyczyć całego procesu koordynacji, tym samym nie odnosić się do poszczególnych komponentów wysyłki modeli. Oczywiście to wszystko zależy od wielkości projektu. Jeśli jest mały to bardzo możliwe, że koordynator oprócz koordynacji wielobranżowej jest odpowiedzialny również za koordynację branżową. Wtedy jego checklisty będą wyglądały inaczej niż na projekcie o dużej kubaturze i bardziej rozbudowanej strukturze organizacyjnej.
Taką listę kontrolną BIM Koordynatora można stworzyć w formie pytań. To niektóre z nich:
- Czy otrzymałem wszystkie aktualne modele od branżystów ?
- Czy sprawdziłem komentarze od branżystów ?
- Czy wszystkie kolizje mają przydzieloną jedną osobę za nią odpowiedzialną ?
- Czy przygotowałem raport do spotkania koordynacyjnego ?
- Czy wysłałem agendę spotkania wszystkich zaintersowanych osób ?
Przykład listy kontrolnej BIM Koordynatora:
Podsumowanie
W dzisiejszym wpisie pokazałem prosty przykładowy proces koordynacyjny i zasugerowałem miejsca, w których warto zastosować listy kontrolne. Oczywiście stosowanie ich będzie odmienne na różnych projektach, dlatego zawsze należy pamiętać, aby nie sugerować się ślepo czyimiś wskazówkami, tylko samemu dobierać sposób weryfikacji modeli i procesu koordynacji pod potrzeby swojego projektu.
Jak widzisz z przykładu, checklisty dają BIM Koordynatorowi większą kontrolę nad jakością modelu oraz nad pracami koordynacyjnymi. Dzięki nim widzi jakie branże są do tyłu w porównaniu z innymi i może wprowadzić środki zaradcze na wcześniejszym etapie.
Jeśli jeszcze w swoim procesie koordynacji nie używałeś checklist, to mam nadzieję po dzisiejszej lekturze, zaczniesz z nich korzystać coraz częściej.