Grasshopper skróty.

Grasshopper skróty. 8 skrótów który każdy powinien znać.

Skróty klawiszowe mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę w danym programie. Sekwęcje kilku ruchów myszką można w łatwy sposób zastąpić wciśnieciem kilku klawiszy jednoczośnie . Nie jest inaczej w programie Grashopper. W poniższym filmie znajdziesz 8 najbardziej przydatnych skrótów w Grasshoper. Z ich pomocą twoje skrypty będą powstawać znacznie szybciej, przez co zwiększysz efektywność swojej pracy. Miłego oglądania filmu poniżej – Grasshopper skróty klawiszowe .

LISTA NAJLEPSZYCH SKRÓTÓW W GRASSHOPPERZE

  1. Rozszerz ekran 

Jestem pewien, że niejednokrotnie zabrakło Tobie miejsca w trakcie tworzenia skryptu. Oto szybkie rozwiązanie:

Naciśnij lewy Alt, a następnie lewy przycisk myszy. Na ekranie pojawi się pionowa linia ze strzałką. Teraz możesz rozciągnąć ekran na boki. Nie musisz się martwić o istniejące komponenty, ponieważ będą one podążały za linią.  Jeśli chcesz przesunąć komponenty w kierunku pionowym, naciśnij lewy ALT raz jeszcze, a podzielisz ekran poziomą linią.

  1. Znajdź swój komponent

Liczba komponentów w Grasshopper może być przytłaczająca. Specjalnie dla wszystkich początkujących użytkowników. Po kliknięciu na dany komponent, trzymajaj prawy ALT, a zobaczysz umieszczenie komponentu na górnym pasku narzędzi. Czerwone strzałki i kółko wskażą, do której grupy należy komponent i gdzie dokładnie jest umieszczony. Na przykład ,,List Item” należy do grupy o nazwie ,,Sets”. Natomiast ,,move” komponent należy do grupy ,,Transform”

  1. Wklej w środku

 Domyślnie w programie Grasshopper funkcja wklejania lokalizuje wklejony element tuż obok kopiowanego elementu, a następnie należy przeciągać przez cały skrypt.  Podczas wklejania komponentów należy przytrzymać klawisz Shift+CTRL i naciśnij V. Zamiast wkleić w tym samym miejscu, komponenty pojawią się na środku bieżącego widoku. Ta sztuczka pomaga szczególnie, gdy skrypt jest ogromny i chcemy kopiować komponenty z jednego miejsca do drugiego. 

  1. Szybkie kopiowanie

Wszyscy znają Ctrl+C do kopiowania. Ale tak naprawdę istnieje na to jeszcze szybszy sposób za pomoców skrótu w Grasshopperze. Aby skopiować wybrany komponent, przytrzymaj lewy ALT podczas przenoszenia go na ekranie. Podczas przenoszenia komponentu kliknij lewy ALT, a skopiujesz zaznaczony komponent. Należy pamiętać, aby trochę przesunąć komponent przed naciśnięciem ALT. W przeciwnym wypadku ekran zostanie podzielony. W ten sposób możesz skopiować wszystkie komponenty, panele i suwaki.

 

  1. Znajdź połączenie 

Czasami w ogromnym skrypcie wśród setek komponentów może być trudno dostrzec, które komponenty są ze sobą połączone. Musisz wcielić się w rolę detektywa i segment po segmencie szukać końca połączenia. Zaznacz swój komponent, następnie naciśnij CTRL, a później strzałkę w lewo. Przeskoczysz automatycznie na początek połącznia, a Grasshopper zaznaczy poprzedni komponent. Naciskając strzałkę w prawo, przeskoczysz na koniec połącznia.

Dodatkowym skrótem wartym uwagi jesty przytrzymanie klawisza Shift razem z Ctrl, a następnie nacisnięcie lewej strzalki – w ten sposób zaznaczych i wybierzesz wszystkie elementy połączone do tego komponentu wraz z nim.   

  1. Szybki edytor obrazów

Naciśnij jednocześnie Sift+Ctrl+Q, a zrzut ekranu zostanie wygenerowany w wysokiej rozdzielczości. W nowym oknie dialogowym możesz uciąć krawędzie lub podświetlić elementy. Ponadto możesz automatycznie umieścić ekran 3D z Rhino. Po wszystkich modyfikacjach możesz zapisać obraz i wysłać.

  1. Ukrywanie komponentów

 Szybkim sposobem na ukrycie elementów poglądowych w  Rhino jest naciśnięcie Ctrl+Q. Wybierz komponenty i naciśnij tę kombinację, aby zmienić widoczność. Najczęsciej używam tego skrótu z inną kombinacją –  Odwrócone zaznaczenie. Głównie do ukrywania lub wyłączania elementów. Jeśli zaznaczysz elementy, które chcesz pozostawić widoczne, naciśniesz Shift+CTRL+I, wybierzesz wszystkie komponenty oprócz tych zaznaczonych w poprzednim kroku. Następnie poprzez naciśniecie Ctr+Q możesz ukryć resztę komponentów w widoku Rhino.

  1. Edycja połączeń

Zdecydowanie moja ulubiona grupa skrótów. Nie odkrywam tutaj Ameryki, ale te skróty musiały się znaleźć na tej liście.

Numer 1: Jeśli chcesz dodać do komponentu więcej niż jedno połączenie, po prostu przytrzymaj klawisz Shift. Pojawi się mała zielona strzałka z plusem. Oznacza to, że możesz dodać nowe połączenie do komponentu bez usuwania poprzedniego

Numer 2: Jeśli chcesz usunąć dane połączenie, po prostu przytrzymaj przycisk Ctrl, a pojawi się czerwona strzałka z minusem.

Numer 3: Przeciągnij wszystkie podłączone przewody do innego komponentu jednym ruchem. Przytrzymaj Shift+Ctrl razem, a pojawi się czarna strzałka w kształcie litery C. Teraz możesz po prostu złapać wszystkie przewody w jedną wiązkę i przenieść je do innego komponentu.  (Comand Shift) 

A Ty jakie skróty w Grasshopperze używasz?

Napisz w kometarzu poniżej jakie skróty klawiszowe poprawiają Twoją efektywność w programie Grasshopper.

Których skrótów w Grashopperze Twoim zdaniem zabrało w filmie?

Napisz maila na [email protected]

Zawsze odpisujemy!!

Sprawdź inne triki w Grasshopperze

5 TRIKÓW W GRASSHOPPERZE NA POZBYCIE SIĘ POTWORA SPAGHETTI

5 TRIKÓW W GRASSHOPPERZE USPRAWNIAJĄCYCH WSPÓŁPRACĘ

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o programie Grasshopper i nauczyć się parametrycznego modelowania ściągnij darmowu poradnik – POBIERZ PORADNIK 

Program Grasshopper jest pluginem do Rhino, który można pobrać TUTAJ

Chcieć więcej? Dołącz do kolejnej edycji mojego szkolenia

Grasshopper Fundamentals Training

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: