Jakiś czas temu w serii porad i trików w Grasshopperze przedstawiłem moją osobistą listę 8 ulubionych skrótów klawiszowych (Link), 5 trików na pokonanie potwora spaghetti (Link) i 5 wskazówek do lepszej współpracy (Link). Tym razem kolejny post i film o tym, jak być szybszym i sprawniej tworzyć skrypty Grasshoppera.
Aby tworzyć jak prawdziwy pros, polecam wydrukowanie listy skrótów POP-up (na końcu tego postu) i rozpoczęcie korzystania z nich w codziennej pracy. Jeśli nie słyszałeś o nich wcześniej, teraz jest czas, aby wkroczyć na wyższy poziom skryptowania. Upewnij się, że przejrzałeś całą listę i nie przegapiłeś jednej porady Grasshoppera na samym końcu tego postu, która zmieni całkowicie spsób w jaki pracujesz.
WSKAZÓWKI, JAK SZYBCIEJ TWORZYĆ SKRYPTY GRASHOPPERA
1. Scribble
Zacznijmy od pierwszego skrótu POP-up. Każdy zna element scribble, prawda? Scribble to komponent, który pozwala pisać tekst w naszym skrypcie. Nie musisz jednak wybierać tego komponentu z listy u góry, gdy chcesz go użyć. Cała zawartość zostanie umieszczona w obiekcie scribble podczas pisania po dodaniu symbolu tyldy ~.
Oto zasada:
- Kliknij dwukrotnie w puste pole,
- Wpisz w polu poleceń tylda ~,
- Napisz swój tekst
Sign up for free mailing and you will receive Grasshopper TIPS every week.
Join NOW – I’ll send the first secrets of Grasshopper right away!
2. Panel
Drugi jest używany przez wszystkich użytkowników. Dwa ukośniki (//) lub podwójny cudzysłów (“) wygenerują panel tekstowy. Kliknij dwukrotnie na puste pole , umieść dwa ukośniki i zacznij pisać tekst. Tekst zostanie automatycznie umieszczony w panelu, a jego rozmiar zostanie dostosowany do długości tekstu.
3. Sliders
Skróty slidera, też nie są tak skomplikowane. Jeśli w okienku poleceń wpiszemy pojedynczą wartość liczbową, zostanie utworzony wtedy suwak z określoną wartością początkową.
W formatach pop-up możemy również zdefiniować limit slidera. Dwie liczby oddzielone symbolem „mniejsze niż” lub dwiema kropkami utworzą slider z określonymi limitami. Początkowa wartość suwaka będzie równa dolnej granicy.
Suwak można zdefiniować za pomocą trzech liczb. Pierwsza z nich określi dolny limit, a ostatnia będzie reprezentował a najwyższy limit. Początkowa wartość suwaka będzie liczbą pośrodku. Co więcej, dodanie do jednej z liczb kilku cyfr po kropce określi precyzję całego suwaka.
Co ciekawe jest możliwość wstawiania wartości ujemnych w komponencie slidera. Powiedzmy, że chcielibyśmy mieć suwak wejściowy równy -10. Zaraz po wpisaniu -10 w polu poleceń dodaj dwie kropki lub symbol mniejszy niż -10.. lub -10<
4. Kalendarz
Przechodzimy do następnego skrótu. Wwie lub trzy cyfry oddzielone ukośnikiem tworzą komponent kalendarza. Kolejność wartości to miesiąc, dzień i rok. Jeśli rok zostanie pominięty, zostanie użyty rok bieżący.
Oto zasada:
- Kliknij dwukrotnie w puste pole,
- Napisz w poleceniu dwie lub trzy cyfry
- Oddziel je ukośnikami (mm/dd/rrrr)
- Nacisnij enter
- Zostanie utworzony komponent kalendarza
Pamiętaj, że wymagany jest drugi ukośnik. #/# jest interpretowane jako działanie matematyczne, a zatem powoduje powstanie suwaka.
5. Zegarek
Ok, więc mamy datę w naszym kalendarzu. Teraz potrzebujemy czasu na naszym zegarze. Jeśli format zawiera co najmniej dwie cyfry oddzielone dwukropkiem (:), zostanie utworzony komponent zegara. Sekundy są tutaj opcjonalne i nie są potrzebne. Tak samo nie trzeba określać, czy jest przed południem, czy po południu.
Oto zasada:
- Kliknij dwukrotnie w puste pole,
- Napisz w poleceniu dwie lub trzy cyfry
- Oddziel je dwukropkami (:)
- Wcisnij enter
- Zostanie utworzony komponent zegara
Kolejne wskazówki dotyczące szybkiego tworzenia skryptów w Grasshopperze
6. Punkty
Zwykle komponent tworzy punkt z trzema danymi wejściowymi (x,y,x).
Możesz to jednak zrobić znacznie szybciej:
Jeśli format zawiera dwie lub trzy liczby oddzielone przecinkami, zostanie utworzony punkt z listy pierwotnej o określonych współrzędnych.
Oto zasada:
- Kliknij dwukrotnie w puste pole,
- Napisz w poleceniu dwie lub trzy cyfry
- Oddziel je przecinkami (,)
- Naciśnij enter
- Zostanie utworzony punkt o współrzędnych (dd,dd,dd)
Zauważ, że wpisanie tylko dwóch cyfr po przecinkach utworzy punkt na płaszczyźnie XY o współrzędnej Z równej zero.
7. Domain
Wpisz wyrażenie ¨to¨ między dwiema liczbami całkowitymi, a otrzymasz domenę gotową do użycia. Użyj panelu i wpisz granice. Na przykład wstaw 0 to 5 w panelu, a domena zostanie zdefiniowana od pierwszej liczby (0) do drugiej (5). Za każdym razem, gdy jakikolwiek komponent zażąda domeny, powyższy format w panelu zostanie przekonwertowany na domenę.
8. Komponenty matematyczne
Oczywiście większość wszystkich komponentów matematycznych można używać za pomocą skrótów POP-up.
- Plus `+` tworzy komponent dodawania
- Minus `-` utworzy komponent odejmowania
- Gwiazdki `*` tworzy komponent mnożenia
- Ukośnik odwrotny `\` utworzy komponent dzielenia liczb całkowitych
- Symbol procentu `%` tworzy moduł
Lista z pozostałymi matematycznych skrótami pop-up znajduje się poniżej.
9. Trik, który zmieni sposób w jaki tworzysz skrypty Grasshoppera
Poniższa lista to tylko kropla w morzu skrótów POP-up. Problem w tym, że wyszukiwarka w Grasshopper nie działa tak jakbyśmy chcieli. Za każdym razem, gdy przeszukujesz komponent, musisz poprawnie wpisać pełną nazwę, a to nie zawsze działa. Zazwyczaj najtrafniejszy będzie pierwszy wynik. Zwykle dlatego, że pełna nazwa musi być napisana całkowicie poprawnie.
Jeśli pójdziemy bardziej w górę, otrzymamy mniej trafne komponenty, a na górze można nawet znaleźć rymy
Jednakże…
…możesz w prosty sposób pomóc wyszukiwarce Grasshoppera.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy komponent na panelu u góry.
- Napisz alias komponentu. Jest to rodzaj skrótu do twojego komponentu.
- Teraz, po dwukrotnym kliknięciu na wolnym polu, napisz swój alias.
- Twój komponent zawsze będzie pierwszy na liście.
10. Pobierz całą listę skrótów POP-up
Jestem pewien, że na tej liście znajdziesz kilka skrótów, których wcześniej nie znałaś/łeś. KLIKNIJ poniżej, aby pobrać całą listę skrótów. Wydrukuj i powieś nad biurkiem, aby być jeszcze szybszym podczas pracy ze skryptami Grasshoppera.
Masz jakieś pytania odnośnie Skryptów Grasshoppera albo Rhino?
Napisz do mnie [email protected]
Zawsze odpowiadam !!
Czy masz swoje ulubione triki dotyczące Rhino?
Napisz w komentarzach poniżej, jakich Trików w Rhino używasz podczas pracy z Grasshopperem.
Sprawdź więcej moich porad w Grasshopperze:
Przydatne komponenty Grasshoppera
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o Grasshopper ze i nauczyć się modelowania parametrycznego, pobierz bezpłatny przewodnik – Pobierz bezpłatnie